Cestování bez bariér

Pomůcky k přežití v Čínské divočině

zpět

1) Toaletní papír a dezinfekce na ruce - mějte vždy u sebe, protože mýdlo a papír v častých případech na záchodech chybí.

2) Kontroly a pas - Čína nás nemile překvapila všudy přítomnými kontrolami zavazadel a to hlavně v místech, kde byl větší výskyt lidí jako např. metro, vlakové nádraží, památky. Vždy u sebe mějte pas. Bez něho si nekoupíte vstupenku na pamětihodnost, do parku nebo lístek na vlak.

3) Redukce na elektřinu - jak to tak bývá, téměř každá část zeměkoule má jiné zásuvky a požadavky na elektřinu, ne jinak tomu je i v Číně. Ideální je si koupit multifunkční adaptér s několika typy připojení na zásuvku, který je běžně k dostání i u nás, a hlavně ho při cestování nezapomenout doma!

4) Vhodné aplikace v mobilu – zdarma stažené

a) Mapy - Ulmon Beijing Travel Guide – suprová aplikace pro orientaci ve městě. Je určena pro telefony s operačním systémem Android. Nepotřebuje připojení k internetu a polohu udává prostřednictvím GPS. Oproti jiným mapám od společnosti Ulmon je mapa Pekingu málo aktualizovaná a chybí tak aktuální nabídka restaurací, pamětihodností nebo zastávky metra. I tak jsme s touto aplikací kamkoliv trefili. Aplikaci určitě doporučujeme.

b) Metro – Beijing metro guide and route planner – výborná aplikace na cesty metrem určená pro telefony Apple. Při zadání startovací a cílové stanice vám ukáže nejrychlejší cestu s přestupem, cenou a dobou jízdy. Co jsme u aplikace postrádali, bylo označení bezbariérových zastávek. Našli jsme v ní dvě chyby a to u zastávky „Shuangjing“, která je označena jako přestupní a přitom přestupní není a dále uváděla špatnou cenu jízdenky. I přes tyto nedostatky aplikaci doporučujeme.

c) Překladač – před odjezdem si stáhněte do telefonu jakoukoliv aplikaci, která vám dokáže bez připojení k internetu překládat do čínského jazyka (jak latinskými, tak čínskými písmeny).