Cestování bez bariér

Kategorie: Peking - Beijing

Den mezi pekingskými hutongy a mrakodrapy

Den mezi pekingskými hutongy a mrakodrapy

 Lehká obtížnost Doprovod

Ta-ča-lan (Da Shi Lan Xi Jie),       Liou-li-čchang (Liu li chang),       moderní Peking

 

Den po náročném výšlapu na Čínskou zeď jsme se poflakovali v ulicích Ta-ča-lan (Da Shi Lan Xi Jie) Liou-li-čchang (Liu li chang) a nabírali nové síly. Nejsou to ale jen tak ledajaké ulice. Nacházejí se v nich tradiční čínské chu-tchungy (hutongy), obytné čtvrtě s jednopodlažními budovami a úzkými uličkami. V dnešní době zde můžete koupit snad cokoliv, od čaje až po stavební materiál. V některých chu-tchungách se dá i ubytovat nebo ochutnat něco dobrého na zub.

Kamenná socha posvátné lvice Budova čínské pošty, Peking, Liou-li-čchang, Liu li chang Kamenná socha posvátného lva

Bohužel s rozvojem moderní doby tato jedinečná a působivá tvář Číny zaniká. A tak ve jménu pokroku tradiční výstavba mizí pod pásy buldozerů, místo hutongů vyrůstají betonové čtvrtě plné mrakodrapů a obchodních center, ve kterých již stará čínská kultura nemá své místo.

Chu-tchung, hutong, Peking, Liou-li-čchang, Liu li chang Chu-tchung, hutong, Peking, Liou-li-čchang, Liu li chang, Peking

Lékárna, Peking, Liou-li-čchang, Liu li chang, Peking Lékárna, Peking, Liou-li-čchang, Liu li chang, Peking

Ta-ča-lan je takřka šest století starý chu-tchung, vyhlášen svými tradičními obchůdky. Za to Liou-li-čchang je část zrenovovaného starého města, kde převážná část obchodů nabízí starožitnosti a sběratelské kuriozity. Jak to tak bývá, většina obchodů není bezbariérová (1 až 5 schodů). Nalezli jsme zde i několik toalet určených pro invalidy. Ty jsou ale pro vozíčkáře absolutně nevhodné (malé, bez madel, se schody, nebo v provedení tureckého záchodu).

Chu-tchung, hutong, Peking, Ta-ča-lan, Da Shi Lan Xi Jie

Chu-tchung, hutong, Peking, Ta-ča-lan, Da Shi Lan Xi Jie Chu-tchung, hutong, Peking, Liou-li-čchang, Liu li chang, Peking

K večeru jsme zavítali do tzv. moderního Pekingu. Jde o moderní business část Pekingu osídlenou mrakodrapy. Oproti jiným částem je tato čtvrť plně bezbariérová. Samotné centrum se nazývá CBD (Central Bussiness District) a jeho nejvýraznější stavbou je budova čínské státní televize CCTV, která je ve tvaru písmene M.

Moderní Peking, CBD, Central Bussiness District, mrakodrap Moderní Peking, CBD, Central Bussiness District, mrakodrap Moderní Peking, CBD, Central Bussiness District, mrakodrap

Moderní Peking určitě navštivte ve večerních hodinách. Mrakodrapy hrají všemi barvami, ulice jsou vylidněné a na Peking nezvykle klidné. Další zajímavostí na této části je nepřeberná nabídka sushi restaurací, které jsme samozřejmě nemohli odolat. Do jednoho takového podniku jsme zavítali a rozhodně nelitovali. Z nepřeberné nabídky sushi specialit se nám doslova točila hlava a nevěděli jsme, co dřív ochutnat.

Peking, Sushi, Beijing, restaurace Peking, Sushi, Beijing, restaurace

Peking, Sushi, Beijing, restaurace Peking, Sushi, Beijing, restaurace