Cestování bez bariér

Pekingské letiště

zpět

Při příletu do Číny nezapomeňte během čekání na celní kontrolu vyplnit formulář o oznámení návštěvy Číny, kde uvádíte důvod návštěvy a zda máte něco k proclení. Bez tohoto formuláře kontrolou neprojdete a budete muset opět vystát nekonečnou frontu. Prostor celní kontroly hendikepovaných je velmi špatně značen. Je hned na začátku a je označen lehce přehlédnutelnou značkou vozíčku. Teprve potom se dostanete k vyzvednutí zavazadel a k další nekonečné frontě u směnárny. Než opustíte prostor letištní haly, musíte projít kontrolou všech zavazadel spočívající v jejich skenování, kde je samozřejmě další fronta. Veškeré tyto obstrukce nám zabraly zhruba dvě a půl hodiny.

Při východu z letiště se připravte na nekonečný zástup taxikářů, kteří vám hnedka skočí do náruče s nabídkou svých služeb. Jelikož jsme měli velký obnos peněz a nechtěli jsme být hnedka na začátku okradeni nějakým tím falešným taxikářem, rozhodli jsme se poslechnout rad našeho knižního průvodce a z letiště se nechali odvést oficiálním taxíkem. Toho jsme si sjednali v místní taxi kanceláři a zaplatili za odvoz 380 juanů. Kancelář poznáte lehce, jde o bílý pult, u kterého stojí zhruba pět uniformovaných lidí.

Co se týká přestupování na jiný let na pekingském letišti, počítejte tak s tří hodinovou přestupní rezervou (v případě nezpožděného letu). Samozřejmě my jsme při zpáteční cestě měli dvouhodinové zpoždění a letiště pro nás mělo připravený prima zážitek v podobě nelogického systému přestupování. Museli jsme si vyzvednout odbavená zavazadla, projít znovu celní kontrolou, vyplnit stejné formuláře jako při příletu z Prahy, pak vyjít z letiště a znovu se opětovně odbavit a podstoupit prohlídku zavazadel. Ještě navíc jsme si museli vyzvednout náš invalidní vozíček na přepážce nadměrných zavazadel, který nám běžně přistaví při výstupu z letadla.

Naštěstí nám byly k dispozici dvě delegátky, které samozřejmě neoplývaly velkou znalostí angličtiny. Díky nim jsme ale všemi kontrolami krásně propluli. Bohužel jejich fyzická kondice byla na úrovni turbo šneka. Takže tam kde jsme díky nim čas ušetřili, při běhu po letišti jsme opět čas nabrali. To vše završovalo nelogické focení do letištního systému. Dohromady se vším všudy nám samotný přestup trval okolo jedné hodiny.

Po našich zkušenostech doporučujeme, pokud to jenom půjde se přestupům na pekingském letišti vyhnout.